INFORMACIÓ GENERAL DEL PROGRAMA
Nom: Our English
Friends
Realitzat
pel Departament d’Ensenyament de la Generalitat de Catalunya en el marc del
programa “Internet en el aula” del “Plan Avanza”, desenvolupat i executat pel
Ministeri d’Educació i Ciència i les Conselleries d’Educació de les diferents
Comunitats Autonòmes.
Edició
feta pel Servei de Tecnologies per a l’Aprenentatge i el Coneixement- Departament
d’Educació de la Generalitat de Catalunya.
Disseny
pedagògic: Aurora Gil Pou i Elías Berrocal
Disseny
tècnic i edició multimèdia: Oneclick S.A
Producció:
2009
CONTINGUTS, OBJECTIUS
GENERALS I DESTINATARIS
Our
English Friends són un seguit d’activitats agrupades en 9 programes segons la
temàtica de cada seqüència didàctica. des d'on es pot treballar un tema concret, tenint en compte els objectius
de cada bloc.
Tot hi estar dirigit al cicle mitjà d'educació primària es podria utilitzar com a recurs per gent de totes les edats sempre hi quan tinguin les competències necessàries per utilitzar l'odinador i el nivell d'anglès corresponent.
Tot hi estar dirigit al cicle mitjà d'educació primària es podria utilitzar com a recurs per gent de totes les edats sempre hi quan tinguin les competències necessàries per utilitzar l'odinador i el nivell d'anglès corresponent.
Es
pot escollir entre: Sports, What can I do, Jobs, What are you doing, Countries,
Films, I love It, People i At the Weekend.
En
general, tots els programes tenen com a objectius aprendre el lèxic referent al
tema treballat, així com aprendre a escriure i pronunciar les diferents
paraules. Per poder aprofundir millor en l’anàlisi i avaluació del programa,
així com concretar i especificar els objectius d’aquests, utilitzarem una dels
blocs com a referència, concretament el bloc de Countries.
OBJECTIUS I CONTINGUTS
CONCRETS
Els
objectius generals de les activitats incloses en aquest bloc temàtic són la de
conèixer el nom i nacionalitats de diferents països mitjançant les respectives
banderes per tal de facilitar-ne el reconeixement i poder associar text i
imatge.
Les
diferents unitats que formen aquesta seqüència didàctica són: Nationalities, cardinal
points, population, languages, the highest and the longest.
Els
diferents objectius per unitat són:
- Nationalities: Reconèixer l’ús i funcionalitat de les formes i estructures bàsiques de l’anglès.
- Cardinal points: Conèixer el nom dels punts cardinals i els continents en anglès.
- Population: Reconèixer l’ús i funcionalitat de les formes i estructures bàsiques de l’anglès.
- Languages: Aprendre el nom de diferents idiomes, en anglès.
- The highest and the longest: Utilitzar els superlatius, repassar les unitats anteriors i ser capaços de demanar i donar informació precisa sobre un país.
TIPUS D’APLICACIÓ O PROGRAMA
Es tracta d'un programa tutorial on es mostra i s'explica cada element per
tal de poder realitzar posteriorment uns exercicis autocorrectius basats en la
informació obtinguda.
ÚS EDUCATIU POSSIBLE
Els diferents tipus d’activitat es poden utilitzar
com a complement per tal d’acabar de repassar conceptes que podrien haver
aparegut a classe o com a introducció d’un tema del qual es pensa treballar per
part del mestre. A més, el fet d’haver diferents blocs o seqüències didàctiques de temàtica
variada permet adaptar-se a una necessitat especifica i aprofundir en aquell
tema d’interès.
D’altra banda, es poden aprofitar determinades activitats per repassar
conceptes no específicament relacionats amb la llengua anglesa com els països o
els punts cardinals, de manera que l’èmfasi estigués més en el contingut que en
la llengua del mateix.
TIPUS D’ENSENYAMENT
És un ensenyament en el qual l’usuari rep una informació i l’aplica tot
seguit a través d’uns exercicis, és a dir, transmissor i avaluador. Per
estètica i plantejament podria semblar que conté una certa interacció però
realment les respostes de l’usuari no influeixen ni modifiquen el plantejament
i desenvolupament de l’activitat.
VALORS QUE
POTENCIA O DESENVOLUPA
Amb aquests exercicis es fomenta el treball individual, la capacitat de
respondre al que es demana i seguir unes pautes preestablertes d’interacció amb
el software. Tot hi això, les activitats permeten saltar-se la introducció i
explicacions, fomentant la immediatesa i la impaciència.
L’aspecte més negatiu és que l’activitat permet passar a la següent tot hi
no haver realitzat l’activitat correctament, o ni tan sols intentar-ho, en
aquest sentit això dependrà de la voluntat de cada alumne de realitzar la feina
correctament i del control del mestre. El fet de poder tenir aquesta opció i no
utilitzar-la serveix per mostrar confiança envers als infants i manifestar la
responsabilitat que té cadascú de fer la tasca com toca.
FACILITAT D’ÚS
I VERSATILITAT
És un software molt fàcil d’utilitzar i intuïtiu per aquelles persones
acostumades a treballar amb l’ordinador, la interacció és molt limitada ja que
només es permet respondre d’una forma concreta que ha de ser la correcta. Tot hi
això, té una bona organització, un índex des del qual es pot accedir a les
activitats que es vulguin realitzar, seguint o no l’ordre preestablert, i
permet repetir tantes vegades com es desitgi cada activitat.
POT
CONSIDERAR-SE MULTIMÈDIA? EN CAS AFIRMATIU QUÈ APORTEN LES IMATGES I/O VIDEOS A
L’APRENENTATGE? PER QUÈ?
Es pot considerar multimèdia ja que conté elements de diversos medis com
són la imatge, l’audio, el text, l’animació, etc.
En aquest cas concret les imatges són claus per entendre els exercicis ja
que molts utilitzen el recurs de visualitzar un element concret per tal que l’alumne
pugui identificar-lo i saber el seu nom, a més, també s’ofereix la possibilitat
d’escoltar el seu nom, l’audio, en anglès per tal d’ajudar i facilitar aquesta
identificació.
A més, el fet d’utilitzar una estètica semblant a la dels dibuixos animats aconsegueix
potenciar l’atenció dels alumnes, la sensació d’estar jugant o passant-ho bé
amb l’exercici, i permet crear una sensació d’interacció amb els personatges.
CARACTERÍSTIQUES
DE NAVEGACIÓ
El propi software indica on cal clicar per avançar i va guiant les accions
de l’usuari.
ESTRATÈGIES COGNITIVES I D’APRENENTATGE
QUE FOMENTA
Es treballa la memorització tan auditiva com visual de com es pronuncia i s’escriu
cada paraula, permet una organització de la informació ja que l’usuari ha de
ser capaç d’incorporar la informació nova amb la pròpia i ser capaç després d’aplicar-la
per tal de resoldre els exercicis.
AVANTATGES I
INCONVENIENTS RESPECTE ALTRES MITJANS
Permet un aprenentatge més autònom i individualitzat, controlant l’infant
la velocitat i temps de cada explicació i exercici, és fàcil d’utilitzar i
atractiu pels nens que poden trobar més entretingut veure les animacions que el
software ofereix.
Una de les possibilitats que ofereix el software és una guia o petit
diccionari on s’escriu cada paraula del lèxic de la lliçó i la seva
correspondència en anglès, sent aquesta una eina de consulta.
A més, hi ha la doble possibilitat de treballar tant amb audio com amb
imatge de manera que nens amb dificultats auditives o visuals també poden
utilitzar-lo.
Finalment, permet una correcció immediata de l’activitat comprovant de forma
ràpida el nivell d’encert i, si s’escau, donant la possibilitat de repetir per
assentar millor els coneixements.
Com a aspecte negatiu, la interacció és molt limitada i si sorgeixen dubtes
o curiositats més enllà de lo establert els nens no trobaran en el programa una
resposta. Al haver la possibilitat de saltar-se exercicis tot hi no haver-los
realitzat cal la supervisió del mestre i es pot caure en les respostes a l’atzar.
Si es fan molts exercicis seguits o s’abusa d’aquest recurs els exercicis poden
acabar sent molt repetitius i rutinaris ja que segueixen un mateix patró.
VISIÓ DE L’EDUCACIÓ
QUE POTENCIA
Potencia una visió de l’educació basada en les “fitxes”. És a dir, es
planteja un tema d’estudi, els alumnes l’aprenent i tot seguit fan una sèrie d’exercicis
per evidenciar i consolidar l’aprenentatge. Finalment, aquestes activitats són
corregides segons la idea d’una resposta única correcta.
En aquest procés, l’alumne es limita a fer pròpia una informació que li ve
donada i aprendre quina és la resposta acceptable i adequada en aquell tema
concret.
No hay comentarios:
Publicar un comentario